Spor

Tenisçi Naomi Osaka’dan köklerine saç bandıyla saygı duruşu – Magazin Haberleri

Şampiyon tenisçi Naomi Osaka, hafta sonu kadınlarda ikinci kez ABD Açık Tenis Turnuvası’nı kazandı. 22 yaşındaki tenisçi, şampiyonluğunu özel bir kültürel sembol olan saç şekliyle Haitili köklerine selam duruşunu sergileyen fotoğrafıyla kutladı.

Corona virüs salgını nedeniyle hayranlarının fiziksel katılım sağlayamadığı ABD Açık Turnuvası galibiyetini sosyal medya paylaşımıyla kutlamak isteyen Osaka, sadece sahadaki yeteneğinden ötürü değil, aynı zamanda mirasını gururla vurguladığı ve turnuva boyunca ırkçı şiddete karşı bir duruş sergilediği için övgü topladı.

Annesi Japon, babası ise Haitili olan Osaka, canlı renklerden oluşan kıyafetini renkli bir saç bandıyla tamamladı. Gurur ve kimliğin sembolü olan saç bandıyla Osaka, Haiti mirasını onurlandırdı. Şampiyonluğu aldığı günün erken saatlerinde de şu tweet’i atmıştı:

“Atalarıma teşekkür etmek istiyorum, çünkü kanlarının damarlarımdan aktığını her hatırladığımda kaybedemeyeceğimi de hatırlıyorum.”

MASKELİ PROTESTO

Turnuva boyunca taktığı mesaj amaçlı maskeleriyle dikkat çeken Osaka, siyahilerin polis tarafından öldürülmesini protesto etmek için maçlara ırkçı şiddet kurbanı George Floyd, Breonna Taylor, Ahmaud Arbery ve Trayvon Martin’in adlarının yazılı olduğu maskelerle çıktı.

“ÖNEMLİ OLAN SİZİN HANGİ MESAJI ALDIĞINIZ”

Son maçına çıkarken, 2014 yılında, Cleveland’de beyaz polis tarafından vurularak öldürülen 12 yaşındaki siyahi çocuk Tamir Rice’ın adının yazılı olduğu maskeyi takan Osaka, maç sonrası düzenlenen basın toplantısında maskelerle hangi mesajı vermeye çalıştığı sorulduğunda, “Siz hangi mesajı aldınız? Önemli olan bu soru. Asıl amacın insanların konuşmaya başlaması olduğunu hissediyorum” yanıtını verdi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı