Haber

Suudi Arabistan’da 120 bin yıllık insan ayak izleri ortaya çıkarıldı 

Suudi Arabistan’da 120 bin yıllık insan ayak izleri ortaya çıkarıldı ” />

Alman arkeologlar, Arap yarımadasında şimdiye kadar bulunan en eski insan ayak izlerini ortaya çıkardı. 120 bin yıllık olduğu düşünülen 7 ayak izi, fil, deve ve su aygırı fosilleriyle birlikte  Suudi Arabistan’daki Nefud Çölü’nde bulundu. Araştırmacılar söz konusu bölgenin, Afrika ve Avrasya arasında bir geçit görevi gördüğünü ve ayak izlerinin insanlığın Afrika’dan dünyanın geri kalanına yayılışına dair önemli bilgiler sunduğunu açıkladı. 

Almanyalı bir araştırma kuruluşu olan Max Planck Enstitüsü’nden arkeologlar, Arap yarımadasında şimdiye kadar bulunan en eski insan ayak izlerini ortaya çıkardı. Eskiden bir göl olduğu düşünülen Suudi Arabistan’ın kuzeyindeki Nefud Çölü’nde bulunan ayak izlerinin yaklaşık 120 bin yaşında olduğu düşünülüyor.

Araştırmacılar, günümzde Nefud Çölü’nün yer aldığı  bölgenin,  Afrika ve Avrasya arasında bir geçit görevi gördüğünü ve insanlığın Afrika’dan dünyanın geri kalanına göçünde çok önemli olduğunu söyledi.

İnsanların Afrika’da yaklaşık 300 bin yıl önce ortaya çıktığı ve 150 bin yıldan fazla bir süredir Levant’a ulaşmadığı düşünülüyor. Levant bölgesi tanımı tarihçiler tarafından Akdeniz’in doğu sahillerinde bulunan Toros Dağları’nın güneyininden, Orta Doğu’ya kadar olan geniş bir bölgeyi tanımlamak için kullanılıyor.

Uzmanlar daha önce insanların bu yolculuğu kıyı rotalarında yaptıklarına inanıyorlardı, ancak ortaya çıkan ayak izleri bunun doğru olmayabileceğini gösteriyor.

Ayak izi keşfinin arkasındaki araştırmacılar, insanların yaygın kabul edilenin aksine deniz ve okyanusları takip etmek yerine, iç rotaları izlediklerini ve gölleri ve nehirleri takip ederek göç ermiş olabileceğini açıkladı.

Bununla birlikte, keşif alanında 7 ayak izinin yanı sıra, 44 fil, 107 deve ayak izi ve 233 fosil fosil de ortaya çıkarıldı.

Çalışmanın başy azarı Michael Petraglia, “Açık otlaklar ve büyük su kaynakları ile birlikte filler ve su aygırları gibi büyük hayvanların varlığı, kuzey Arabistan’ı Afrika ve Avrasya arasında hareket eden insanlar için özellikle çekici bir yer haline getirmiş olabilir ” açıklamasını yaptı.

Bugün, Arap Yarımadası, ilk insanlar ve avladıkları hayvanlara oldukça cömert davranmış olsa da  geniş ve kurak çöllere sahip olmasıyla ünlü. Ancak, son on yılda yapılan araştırmalar, bunun her zaman böyle olmadığını ve son buzullararası dönemde gür bir bitki örtüsüne ve nemli bir iklime sahip olduğunu gösterdi. 

Ayrıca bu durum Ortadoğu ülkelerinin zengin petrol varlığına da açıklıyor. Bilim insanları, bir zamanlar zengin bir biyoçeşitliliğe sahip denizlere ev sahipleri yapan bölgenin, zaman içinde kuraklaşarak çöle dönüştüğünü ve deniz canlıların fosilleşerek bugünki petrol yataklarını oluşturduğunu düşünüyor.

Science Advances adlı dergide yayımlanan çalışmanın ortak yazarlarından  Profesör Ian Candy ise keşfe ilişkin yaptığı açıklamada, “Bulgular, son buzullararası dönemde Kuzey Arabistan’a uzanan Afrika’nın ötesindeki insan hareketlerini ortaya koyuyor ve bu bölgenin insan tarih öncesi çalışmaları için önemini vurguluyor” ifadeleri kullandı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı