Haber

İphone aldığınızda yapılması gerekenler neler ?


Eğer yeni bir iphone aldıysanız yada almayı düşünüyorsanız haberimiz tam size göre… Yıllarca başka marka telefonları kullanmış ve Apple marka bir telefona geçmeyi düşünenler için hazırladığımız bu haber ”Yeni iphone modellerini aldığınızda iki başkta neler yapmanız ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini tam olarak anlatacak.”

 İşte Yeni iPhone marka cihaz alındığında yapılması gerekenler

Eğer eski bir iPhone’dan yeni bir iPhone’a geçiş yapmayı düşünüyorsanız tek yapmanız gereken eski iPhone’nunuz yedeklemektir. Bu yeni telefona geçişinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Eski cihazınızda yer alan tüm bilgileriniz otomatik olarak yeni telefonunuza taşınmasını sağlayacaktır. Bu işlemi iCloud aracılığı ile yapabileceğiniz gibi, PC veya Mac cihazınıza kuracağınız İtunes programı ile de yapabilirsiniz.

Touch ID veya Face ID’yi Ayarlayın

Yeni bir iPhone telefonda yapılması gerekenler ilk işlemlerden bir taneside güvenlik ve gizlilik için Touch ID veya Face ID’yi aktif hale getirmektir. Bu özellikler siz dışınızda herhangi bir kişinin telefonunuza ve dolayısı ile özel bilgilerinize erişmesini önleyecek ve onları daha güvenli şekilde korunur hale getirecektir.

Yeni bir İphone satın aldığınızda, kurum sırasında bu özellikleri aktif etmeniz sizden istenir. Şayet bu adımı atladıysanız veya sıfırdan bir iPhone kurulumu yapmıyorsanız, Ayarlar uygulamasına üzerinden de Face ID veya cihazın modeline göre Touch ID’yi aktif hale getirebilirsiniz.

Touch ID’yi aktif hale getirmek için ilk olarak telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Touch ID’ye dokunarak parmak izinizi tanıtın. Artık telefonunuzu parmak iziniz ile açabilirsiniz.

Face ID’yi aktif hale getirmek için de benzeri adımları takip etmeniz yeterli olacaktır. Bunun için ilk olarak Telefonunuzun Ayarlar uygulamasına girin. Ardından Face ID seçeneğine dokunun. Parolanızı girdikten sonra, yüzünüzü kameraya yaklaştırın ve işlemi başlatın. iPhone yüzünüzü tanımlayacak ve bundan sonra telefonunuzu açarken, Face ID özelliğini kullanmanıza izin verecektir. Bu özellik yalnızca yeni İphone modellerinde bulunmaktadır.

Erişilebilirlik Özelliklerini Açın

Görme bozukluğu yaşayan iPhone kullanıcıları, Erişilebilirlik ayarları üzerinden, ekranı seslendirebilir,    metinlerin sesli bir şekilde okunmasını sağlayabilir veya metinleri daha büyük görünecek şekilde ayarlayabilir. Bu ve buna benzer pek çok özellik, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik bölümünden yapılabilir.

Erişilebilirlik bölümünde, özel hareketler ve yardımcı dokunma gibi farklı özellikler de yer almaktadır. Eğer telefonunuzun ana düğmesini ekrana taşımak istiyorsanız bu bölümde yer alan Yardımcı Dokunma özelliğini aktif edebilir ve bazı özel hareketleri kullanılabilir hale getirebilirsiniz. Ayrıca işitme engelli kullanıcılar için geliştirilmiş İşitme Cihazı Modu ile uyarıların ses yerine LED flaş ile verilmesini sağlayabilirsiniz. 

Kontrol Merkezini Özelleştirin

iOS 11 güncellemesi ile birlikte iPhone’lara gelen kontrol merkezi özelleştirilebilir bir hale gelmiştir. Kullanıcılar kontrol merkezi sayesinde ulaşmak istedikleri pek çok önemli ayara ve özelliğe daha hızlı ve daha kolay erişim sağlayabilmektedir. Eğer telefonunuzun kontrol merkezine, sık kullandığınız farklı özellikler eklemek veya var olan gereksiz bir özelliği çıkarmak istiyorsanız, bunu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

iPhone kontrol merkezi özelleştirme işlemi için ilk olarak Ayarlar uygulamasını açın. Ardından Kontrol Merkezi’ne girin ve Kontrolleri Özelleştire seçeneğine dokunun. Buradan Kontrol Merkezi’ne eklemek istediğiniz özellik ve ayarları seçebilirsiniz.

iCloud’u Açın ve Ayarlayın

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler arasında yer alan işlemlerden bir tanesi de İcloud hesbı açmak ve gerekli ayarları yapmaktır. Bu sayede iPhone’nunuzdaki tüm bilgilerinizi düzenli olarak yedekleyebilir ve Apple tarafından size ücretsiz olarak sağlanan iCloud’da muhafaza edebilirsiniz.

iCloud’u kullanmaya başlamak oldukça kolaydır. Bunun için Ayarlar uygulamasına girmek ve aşağıda yer alan iCloud’a dokunmak yeterlidir. Bu aşamada Apple kimliğinizle giriş yapmanız ve iCloud Hizmet Şartları’nı kabul etmeniz gerekecektir. Ardından iCloud’a yedeklenmesini istediğiniz uygulama verileri seçerek telefonunuzun düzenli olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni iPhone telefonda yapılması gerekenler ilk etapta bu kadar ile sınırlı. Artık yeni iphone marka cihazınızı modeli ne olursa olsun ihtiyaçlarınıza göre düzenleyebilir ve lazım olan uygulamaları aratarak indirebilirsiniz.

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu